Githzerai

radekg Planescape 0 Comments

Githzerai czy Githyanki, co za różnica? Wszyscy wyglądają tak samo.zmarły Yufan Lis

Tajemnicza rasa humanoidalna, obecnie zamieszkująca plan Limbo, swe źródła ma z planu pierwszej materii, z miejsca zwanego Gith. Ich historia jest prawie zapomniana lecz ma ona korzenie w nienawiści do Mózgojadów (Mind Flayers) oraz ich spokrewnionej rasy githyanki. Niegdyś githzerai i githyanki byli jednym ludem, jednak krwawe różnice rozdzieliły ich na dwie rasy. Powód podziału został dawno zapomniany jednak dawne waśnie, najazdy i odwety trwają nadal nieprzerwanie.

Ggithzerai2ithzerai wyglądają prawie dokładnie jak ludzie (lecz biada skurlowi, który nazwie ich ludźmi!), są jednak lekko chudsi oraz wyżsi niż ludzie. Mają podłużną twarz o ostrych rysach. Jednak największa różnica to oczy, które mogą przyjmować barwy od szarej do kocio żółtej. Githzerai są surowymi ludźmi, którzy nie ubierają się w jaskrawe kolory, nie noszą biżuterii ani nie uśmiechają się, przynajmniej nie publicznie. Nie mają szczególnych urazów do innych ras (poza mózgojadami oraz githyanki), z drugiej strony nie przywiązują się łatwo do innych. Mówią jedynie to co muszą i nic ponad to. Bardowie dobrze wiedzą, że githzerai to kiepska widownia – zdaje się, że nie mają zmysłu sztuki.

Githzerai posiadają jednak dzikie pasje, które płoną niebezpiecznie. Po pierwsze, jak wspomniano powyżej, githzerai nienawidzą githyanki. Ci odwieczni githzeraiwrogowie nigdy dobrowolnie nie współpracują i raczej skoczą sobie do gardeł, choć ta nienawiść nie jest samobójcza. Po drugie, githzerai są śmiertelnie oddani zapewnieniu bezpieczeństwu ich własnej rasy, bezsprzecznie dzięki ich niekończącej się waśni właśnie z githyanki. Githzerai nie opowiadają wiele o swoich fortecach na planie Limbo i jeszcze mniej o innych swoich zajęciach. Po trzecie, githzerai mają swój sport, polowanie na illithidy. Zorganizowani w grupy zwane rrakkma, ich młodzi przemierzają plany polując na mózgojady.

Postać z rasy githzerai otrzymuje premię +1 do Inteligencji oraz Zręczności i karę -1 do Siły i Mądrości. Może być dowolnego, nie praworządnego, charakteru. Są najczęściej wojownikami, magami lub złodziejami. Githzerai wyznają starożytnego króla-maga jako swojego boga, nie mają jednak kapłanów. Githzerai posiadają infrawizję o zasięgu 60 stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.