Bariaur

radekg Planescape 0 Comments

race_bariaur

Bariaury przypominają centaurów z wyższych planów lecz nimi nie są. Wyglądają jak kombinacja mężczyzny i barana lub kobiety i owcy. Są, mniej więcej wielkości ludzi, a ich ciało przypomina dużego kozła, z torsem i ludzkimi rękami. Głowa to kombinacja człowieka i zwierzęcia, mężczyznom z głów wyrastają rogi baranie lecz kobiety są ich pozbawione.

jeśli chodzi o ubiór, bariaury są bardzo drobiazgowe. Noszą koszule, żakiety, bluzki, kamizelki, skórzane pasy – lecz wszystko to jest kwestią osobistego smaku. Stworzenia te farbują, nacinają i golą swoją skórę aby wyglądać bardziej atrakcyjnie, przynajmniej wobec siebie nawzajem. Wygląd uzupełniany jest zwykle biżuterią zwisającą z rogów lub wpiętą w ich wełniane owłosienie.

Bariaury są beztroskimi stworzeniami. Dla niektórych mogą sprawiać wrażenie nieodpowiedzialnych lekkoduchów ale to tylko silne zamiłowanie do włóczęgowskiego trybu życia sprawia, że nie zapuszczają korzeni w jednym miejscu. Nie ma znanych miast czysto bariaurskich i tylko niektóre z nich mają miejsca, które mogą nazywać stałym domem.

Lepiej siłować się z gigantem niż skrzyżować rogi z bariaurem.Przysłowie Ysgardian
Zwykle zbierają się w stada, lecz niektórzy z nieustraszonych zapuszczają się w dalekie krańce świata sami lub z małą drużyną awanturników. Osiadłe bariaury wiodą pasterski tryb życia, doglądając stad owiec, dbając o łąki i pełniąc rolę strażników dziczy. Nie oznacza to, że nie można ich znaleźć w miastach, jednak te nieliczne skurle często są tylko goścmi z zaciekawienia lub w interesach.

Większość bariaurów znaleźć można na równinach Ysgardu, a w mniejszej ilości na planach Beastlands, Elysium i Arborea. Większość bariaurów ma charakter chaotyczny dobry, jednak postać gracza może mieć dowolny charakter prócz złego.

Bariaury są towarzyskie, przyjazne obcym jednak nie są naiwne. Znani są jako zaciekli wojownicy oraz ze swej nienawiści do gigantów, często tracąc silną wolę atakują je mimo zdrowemu rozsądkowi. Bariaury posiadają infrawizję (zasięg 60 stóp) oraz szybkość 50 stóp. Wszystkie bariaury są roślinożerne i nawet myśl o konsumpcji mięsa jest odrzucająca dla większości z nich.bariaur2

Bariarury posiadają specjalne zdolności uwarunkowane płcią. Mężczyźni otrzymują premię +1 do Siły i Kondyncji oraz karę -1 do Mądrości i Zwinności. Odkąd bariaur wejdzie w okres dojrzewania, nie jest nieuzbrojony, gdyż wyrastają mu rogi. Mężczyzna bariaur, może zawsze nimi tryknąć przeciwnika i zadać 3d6 obrażeń obuchowych (plus modyfikator z Siły), potrajając ten wynik podczas szarży 30 stóp w prostej linii. Jednak, gdy uderzenie jest celne, postać musi wykonać rzut obronny przeciwko zwinności lub otrzyma tyle samo obrażeń ile zada. Przeciwnik ma 50% szansę by zostać powalonym – o ile jest rozmiaru człowieka lub mniejszym.

Kobiety otrzymują premię +1 do Inteligencji i Mądrości oraz karę -1 do Siły i Zwinności. Nie mają rogów, nie mogą nimi więc atakować. Rekompensują to wyostrzonymi zmysłami i intuicyjną odpornością na magię. Wyostrzone zmysły dają im przewagę w testach zaskoczenia, o ile przeciwnika da się usłyszeć lub wyczuć węchem. Otrzymują również przewagę w rzutach obronnych przeciwko czarom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.